První karanténní výstava v historii Trafo Gallery přináší reflexi současné situace ve snaze přinést pozitivní rozptýlení, společné povznesení a snahu nezůstat paralyzovaný nečinností. V životě umělců se paradoxně příliš nezměnilo – jejich běžný samotářský život v ateliérech, kdy se dobrovolně zavírají ve svých karanténách, se od té současných dní výrazně neliší. Doufejme, že se v dohledné době vrátí i společenský život a záhy se zresuscituje i umělecký trh.

Momentální časoprostorové vzduchoprázdno připomínající apokalyptické filmy provokuje uměleckou fantazii a je jejich nekonečnou inspirací. Někteří z umělců ve svém díle rozpad společnosti a útěk před civilizací dávno předvídali a o to víc z nich dnes mrazí. 19 umělců tak volně odkazuje na Covid-19.

Trafo Gallery si od začátku svého založení roku 2006 v prostorách bývalé vysočanské trafostanice zvykla na ledasco – krátkodobá smlouva, nemožnost plánovaní, nemožnost získávání prostředků na svůj program, nájezdy feťáků apod., DYI aktivity a společná výpomoc byly na denním pořádku. Příkladem za všechny byla výstava Věříme v krizi, která v roce 2009 odkazovala na prodloužení našeho nájemního stavu díky celospolečenské ekonomické situaci a která nám paradoxně dávala čas na místě na víc. Od září 2019 jsme výstavou Zmrtvýchvstání vlili novou krev do žil nám i prostorám Haly 14 v Pražské tržnici a nastartovali profesionální galerijní život, který současná situace všem umrtvila.

My náš program nerušíme, snažíme se ho posouvat (a to i nasmlouvaným zahraničním umělcům) a naopak přicházíme s novými nápady, kterými chceme zajistit zdravý rozum nám i našim přátelům a fanouškům.

Vystavující Michal Cimala, Jan Gemrot, Jakub Janovský, Josefína Jonášová, Alžběta Josefy, Jan Kaláb, Martin Krajc, Jakub Nepraš, Matěj Olmer, Pasta Oner, Jakub Roztočil, Magdalena Roztočilová, Martin Salajka, Lu Skřivánková, Ira Svobodová, Michal Škapa, Karel Štědrý, Zdeněk Trs, Jan Vytiska

Video