Bio

Richard Loskot (1984) je absolvent Fakulty umění a architektury na Technické Univerzitě v Liberci (ateliér Vizuální komunikace). Dva roky také studoval na Akademie der Bildenen Künste v Michově (ateliér Magdaleny Jetelové). Tvorba Richarda Loskota je založena na procesuálnosti a vytváření situací a prostředí, která tematizují samotné lidské vnímání. Využívá přitom sofistikovaných prostředků a moderních technologií, které ve výsledku na diváka mohou působit jako propracovaný kouzelnický trik. Pravidelně prezentuje svou práci na samostatných výstavách zejména v Česku a na Slovensku (mj. v Národní galerii v Praze, Domě umění města Brna či Galerii hl. m. Prahy) a také na skupinových výstavách u nás i v zahraničí (např. Biennale Giovany Monza, galerie Rotor v Grazu či v Astrup Fearnley Museet v Oslu). V roce 2013 byl jedním z finalistů ceny Blumm Prize v Bruselu. V roce 2007 zvítězil v soutěži Exit (Galerie Emila Filly, Ústí nad Labem) a byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého již v letech 2014, 2012 a 2017. V roce 2018 založil skupinu UAII orientující se na tvorbu prostředí.

Richard Loskot je umělec s výraznou citlivosti vůči architektonickým a sociálním vlastnostem prostředí, na něž upozorňuje neokázalými, ale esteticky precizními zásahy, využívajícími fyzikální a optické vlastnosti materiálů jako je čas nebo odraz světla. Žádná spektakularita a ohromení, žádné dějiny technologií a princip zpětného zrcátka, ale zesílená vnímavost každého z nás.  

Richard Loskot ve své tvorbě pracuje především s novými technologiemi, z nichž generuje objevy na poli vizuálního umění a vytváří novátorské objekty a instalace. Dokáže využít technický potenciál k experimentům s novými možnostmi a funkcemi. Jeho umění se pohybuje na rozhraní výzkumu, sociologie a architektury, přitom stále neztrácí i svoji estetickou podobu a komunikační schopnost. Jde o řemeslně i technicky náročné projekty, které mají vysokou uměleckou hodnotu – proto jsou také vyhledávané i zahraničními kurátory.

Podobní umělci